Péče o dalmatina

Péče o dalmatina se nijak extra neodlišuje od péče o ostatní plemena. Jelikož srst dalmatina líná přes celý rok, nejvíce na jaře a na podzim, je dobré po občas, přejet, gumovou masážní rukavicí, nebo ručníkem. Tak jako u jiných psů, občas je potřeba pročistit zvukovod. Důležité je, aby měl pejsek dostatek pohybu, proto je vhodné s ním chodit na pravidelné procházky. Může být jako doprovod, když si půjdete zaběhat nebo se projet na kole. Dalmatin umí být rychlý a vytrvalý.

Černě tečkovaní mají mít hnědé až tmavohnědé oko, hnědě tečkovaní zase jantarové až tmavě hnědé. Může se stát, že se narodí pes s modrým zbarvením duhovky, což je důvod k vyřazení z chovu.

Dalmatin můža jíst stravu jak granulovanou, tak vařanou, ale podmínkou je vždy čerstvou. Pozor na hovězí sušák v jakékoli podobě, je pro dalmatiny nebezpečný skoro stejně, jako pro ostatní plemena.

Každý dalmatin má nejen pohyb, ale i řádný odpočinek a hluboký spánek, který potřebuje. Rád se mazlí, skotačí, hraje si a umí nádherně  dávat najevo, jak miluje svého pána a jak je mu oddaný, a také mu dokáže být velkou oporou.

Je vhodný jak na agility, coursing, dog dancing, dog fitness a jiné, protože je velmi chytrý a učenlivý, tak na canisterapii, protože umí být i v klidu a umí pomáhat lidem jako psí záchranář či asistenční pes.